Ursprungligen publicerad på Insänt i Miljömagasinet 28, 12 Juli 2013

Syrebrist orsakar flest dödsfall hos nyfödda

Replik på texten Är det konstigt att barn får cancer? i MM nr 23

I Miljömagasinet nr 23 saluför Anna-Lena Strand och Linda Karlström egna hugskott och hemsnickrade medicinska teorier som sanningar men underkänner klinisk erfarenhet och det som sker "för säkerhets skull".

Rutiner utan vetenskapligt bevisad nytta (evidens) skall utgå enligt Strand och Karlström. Förlossningsvårdens ankomst-CTG, rutinen med barnets avnavling kritiseras liksom att K-vitamin ges till nyfödda

Argumenten är hämtade från en amerikansk kampanj, "Choosing Wisley", med syfte att skära ned sjukvårdskostnaderna "Cost reduction is obviously a major focus of Choosing Wisely".

En trätratt var tidigare det enda instrument, som stod till buds för att räkna fostrets hjärtslag mellan förlossningsvärkarna.

Först på 1960-talet blev det möjligt att elektroniskt registrera hjärtfrekvensen (s.k. CTG) även under värkarna. Det finns dels evidens för att CTG ökar möjligheten att upptäcka syrebrist (asfyxi) hos fostret och dels för att CTG minskar barnadödlighet.

I Sverige har antalet barn, som avlider på grund av asfyxi, reducerats till 1 per 2000 födda barn.

Redan vid mammans ankomst till förlossningsavdelningen kan syrebrist hos fostret avslöjas med CTG. Även vid normal graviditet kan så alarmerande CTG-förändringar förekomma att akut kejsarsnitt är motiverat. Trots en uppenbart livräddande åtgärd i det enskilda fallet saknas statistisk evidens - en tillräckligt stor jämförande studie saknas (Cochrane).

Vore det fråga om serietillverkning av bildelar skulle man kunna acceptera ett visst svinn. Däremot, med ambitionen att inget enda barn får gå förlorat på grund av försummat ingripande, får vi luta oss mot den kliniska erfarenheten.

Jag antar att Strand och Karlström läst fel om tidig avnavling. Den mängd blod, som barnet går miste om uppskattas till 1/5 det vill säga 20 procent (.. about a fifth of its blood volume .. Cochrane) - inte 30-50 procent, som Strand och Karlström skriver.

För prematura barn och vid akuta situationer kan blodtransfusion behövas men i allmänhet orsakar dagens rutin vid avnavling inga problem.

Vi vill slå vakt om ett säkert omhändertagande av våra mödrar och sträva efter att förlossningen blir en lycklig upplevelse för föräldrarna.

Dessvärre händer det att komplikationer, som leder till asfyxi hos foster, uppträder utan förvarning. En nyförlöst mamma kan också plötsligt drabbas av kramper eller blödningar, som på några minuter blir livshotande. Vi behöver därför kompetent personal med beredskap att kunna ingripa alla tider på dygnet.

Ogrundade hugskott och ovederhäftiga teorier tillför inget och kan om de tas på allvar orsaka onödig oro.

Insändare: Är det konstigt att barn får cancer? - Linda Karlström & Anna-Lena Strand

Replik: Syrebrist orsakar flest dödsfall hos nyfödda - Mats Fägerquist

Replik: K-vitamininjektion på nyfödd kan ge leukemi - Linda Karlström & Anna-Lena Strand

Replik: Skrivbordsprodukter kontra förlossningsvård i praktiken - Mats Fägerquist

Vill du kommentera den här texten? Skicka ditt svar till:
insant@miljomagasinet.se

Share

Kontakt: Miljömagasinet, Skånegatan 93 - Box 11 203, 100 61 Stockholm
Tel 08-640 82 80 - Fax 08-640 40 67 - e-post: redaktionen@miljomagasinet.se