Ursprungligen publicerad i Miljömagasinet 36, 5 september 2008

Trådlöst i skolan hotar hälsan

Ingemar Karlsson
Ordförande Elöverkänsligas Förening i Västra Götaland
www.febv.com

Politiker i utbildningsnämnder, skolchefer, lärare, skyddsombud, lärarfacket och inte minst ni föräldrar, ni ser troligtvis införandet av bärbara datorer och trådlöst Internet i skolmiljön, som en tekniskt och pedagogiskt mycket bra utveckling, både för elever och skolpersonal.

Men "ingen kedja är starkare än den svagaste länken". De fördelar som ett beslut med dator till alla barn och trådlös Internetuppkoppling, skulle ge i form av ökat intresse m.m. äts omgående upp av, att strålningsnivån i elevers och övrig skolpersonals skol/arbetsmiljö, dramatiskt kommer att öka. Vilket i sin tur, omgående kommer att påverka allas hälsa.

Även om svenska myndigheter och massmedia är skrämmande tysta, så varnar alltfler internationella forskare och experter för de helt uppenbara hälsorisker som förknippas med trådlös teknik och mobiltelefoni, speciellt när det gäller barns användning, då de är extra känsliga. På kort sikt, handlar det om minnesstörningar, inlärning -och koncentrations-problem, aggressivitet, trötthet, sömnstörningar samt återkommande huvudvärk. På längre sikt varnar experterna för hjärntumörer, tidig Alzheimers, depressioner och skador på hjärnans nervsystem.

Vad är det som har gått snett? Dra er till minnes när vi själva var barn, då skyddade föräldrar och vuxna sina egna och även andras barn mot sådant som var farligt. Numera så köper föräldrar mobiltelefoner till sina telningar med motiveringen:" Bra att ha, utifall det händer något.".

Det handlar om summan av strålningen från alla elevers mobiler + strålningen från de bärbara datorerna + strålningen från trådlöst bredband, kanske även från trådlösa DECT-telefoner. Myndigheterna menar att riskerna är små eller inga under det s.k. gränsvärdet,. Det är bara det, att det finns inget gränsvärde, som skyddar oss från långsiktiga biologiska hälsoeffekter.

Då den ökande strålningen, mycket väl kan innebära en total utslagning från utbildning och arbetsliv för många, så finns säker ett intresse från många läsare, om en kommentar från berörda politiker, skolledning eller fackförening.