Ursprungligen publicerad i Miljömagasinet 30, 25 juli 2008

Omskakande rapporter från europeiska feminister

Ewa Larsson från Gröna kvinnor rapporterar här från ett feministiskt möte i Rom. Hennes intryck är bland annat att valet av Berlusconi slår mot alla kvinnor i Europa och att religionen i Frankrike tillåts allt mer plats i det offentliga rummet.

Gröna kvinnor har haft möjlighet att medverka vid en feministisk europeisk träff i Rom. Drygt hundra kvinnor från Europa hade där samlats för att delge varandra sin syn på utvecklingen av kvinnans mänskliga rättigheter1.

Målet för samtalen var att lägga upp gemensam strategi för hur Europa ska kunna utvecklas sekulärt2. Hur olika religionsuppfattningar ska kunna hållas borta från statsskicket och inte tillåtas påverka lagstiftning inom EU. Att Europa utvecklas utifrån alla människors lika värde, oavsett kön, etnicitet och sexuell läggning. Utgångspunkt var FN:s konvention om Mänskliga rättigheter3.


Ewa Larsson, ordförande i Gröna kvinnor, framför klokskapens Gudinna i Rom. En sak hon insåg på mötet var att kontrollen av kvinnans sätt att vara och hantera sin kropp håller på att skärpas. (Klicka på bilden för större version)

Kulturell tillbakagång

Inledningsanförandet höll Anita Giuriato från Italien. Hon menade att civilsamhällets företrädare behöver stöd för att inte spelas bort på den globala arenan. Hon påpekade att religiösa fundamentalisters4 ekonomiska makt inte ska underskattas och berättade att den nyvalde Berlusconi bett katolska kyrkan om ekonomiskt stöd till skolor. Berlusconi gick för övrigt till val på att eliminera kvinnans rätt till sin kropp genom att totalförbjuda abort, vilket mottogs mycket positivt av påven.

En kulturell tillbakagång i relation mellan kvinna och man i Italien beskrevs som en avveckling av kvinnans mänskliga rättigheter och som en utveckling av våld. Mannen tillåts mer och förväntas ta mer plats i samhället. Kvinnan hålls tillbaka inom familjen och tuktas med våld. Fundamentalism och våld ligger nära varandra och fred kan inte uppnås utan ett sekulärt statsskick, avslutade Anita.

Roms nya borgmästare har en fascistisk bakgrund sa Imma Barbaressa och menade att läget i Italien nu är så allvarligt att frihet inom forskning måste försvaras och att moraliskt baserade regler diskuteras att införas. Kanske först då insåg jag hur svårt valet av Berlusconi till Italiens president generellt slår mot alla kvinnor i Europa och inom det gemensamt lagstiftande EU.

Stereotyper förstärks

Från Frankrike rapporterades att de tre dominerande religionerna, Kristendom, Judendom och Islam, agerar likartat och tillåts ta ett allt större utrymme i det offentliga rummet. Lilian Halls påpekade att det resulterar i att stereotyper5 förstärks och att den patriarkala6 strukturen ligger tung över allt annat. Mäns generella överordning av kvinnor tillåts i någon form av tyst överenskommelse.

Ruggigt, tycker jag. Inte att religioner samarbetar, för det behövs verkligen mer än någonsin i en värld där skillnaderna mellan fattiga och rika förstärks och klimatkatastrofer mer drabbar de fattiga, det vill säga mer drabbar kvinnor och barn. Utan att de gör det för att befästa förtryckande makt över kvinnan och över samhället i stort. Oroväckande med sambandet att mäns våld mot kvinnor ökar.

Feminister berättar

Korta omskakande rapporter från Europeiska feminister:

I Polen separerades kyrkan från staten 1905, nu är konservativ religion på väg att förpassa Polen 4000 år tillbaka i tiden berättade Alicja Tysiac. Religiös media utför riktade kampanjer till unga där kvinnan utmålas som objektet i familjen, hennes kropp tillhör familjen och fadern är beslutsfattare. Abort utförs numera på privata kliniker till en kostnad av tre genomsnittliga månadslöner. Det finns tio miljoner fertila kvinnor i Polen, många av dem riskerar nu både hälsa och liv när de tvingas genomföra aborter "vid sidan av" sjukvården.

Från Litauen lästes ett brev upp från Marija Pavilioniene om att katolicismen breder ut sig inom politiken. Numera är det officiellt definierat att en familj består av mamma, pappa och barn. Det innebär att en ensamstående kvinna med barn inte längre har någon familj och att homosexuella par inte existerar. Frågan om rätten till abort är uppe på den politiska agendan, kyrkan lobbar aktivt mot kvinnans rätt till sin kropp och de har en tydlig politisk medvind.

I Spanien äger kyrkan en stor del av media och där proklamerar de att abort och homoäktenskap är emot mänskliga rättigheter sa Eva Palomo Cermano. Abort är tillåtet om barnet är skadat, men läkaren som utför aborten riskerar fängelse.

I Portugal mobiliserar kyrkan mot abort och sprider att kvinnor som vill göra abort är horor. De beter sig som om det vore ett krig som ska utkämpas mot kvinnans kropp sa Maria Jose Magalhaes. Den feministiska rörelsen planerar en kongress för att samla sig och hoppas på stöd från sina europeiska systrar.

I Kroatien går i princip alla barn i katolsk skola sa Sanja Juras. Kyrkan är mycket aktiv i media och sprider lögner som att homosexualitet och prostitution är samma sak. När regeringen för ett tag sedan tog upp frågan om att införa en antidiskrimineringslag protesterade kyrkan och propagerar för att det var för privat för att lagstifta om. De jämförde lagförslaget med att följa en kvinna in på toaletten. Efter deras kampanj lade regeringen lagförslaget åt sidan.

Från Turkiet rapporterade Gulseer Kayir Oztunali att nya regeringen inlett en attack mot kvinnans rättigheter. Det har påståtts att feminism är omoraliskt och att en kvinna bör ha minst fem barn. Gulser påpekade att regeringens sätt att agera hårt och patriarkalt delat samhället i olika läger och att ordet sekulär gjorts till ett skällsord. Politisk islam propagerar för att kvinnan ska tillbaka till hemmet och sprider ut att en kvinna inte kan skilja sig för hon inte längre är oskuld. Feministiska organisationer och socialt och humant orienterade politiker arbetar nu för att all lagstiftning som strider mot mänskliga rättigheter ska kriminaliseras.


På feministiskt seminarium i Rom om ett sekulärt Europa. Från vänster Kit Larsen, Eva Munck, Ewa Larsson och Eva Hallström. (Klicka på bilden för större version)

Kontrollen skärps

Det jag hade med mig hem var att kontrollen av kvinnans sätt att vara och hantera sin kropp håller på att skärpas och att barnets rätt till en allsidig utbildning kraftigt inskränks i många länder. Frågan är hur vi själva, här i Sverige, hanterar denna typ av tidig indoktrinering. Enligt skollagen ska barnet ges en allsidig utbildning och samhället ska kontrollera att så sker. Men att kontrollen inte görs på ett för barnet tillförlitligt sätt är väl känt och nuvarande regering har ännu inte sett till att kontrollen förbättrats. Det är också en självklarhet att den som driver en religiös skola har ett syfte med det.

I konventionen om Barnets Rätt7 är portaltexten kristallklar när det gäller indoktrinering av olika ismer. I Artikel 14 stipuleras under rubriken Tanke-, samvets- och religionsfrihet:

"Konventionsstaterna skall respektera barnets rätt till tankefrihet, samvetsfrihet och religionsfrihet."

Men får verkligen alla barn i Svenska religiösa friskolor en allsidig utbildning?

Jag tror inte att någon är beredd att skriva under på att det är så i dag.

Sviker vi barnet, eller vad ska vi kalla det för?

Kyrka och stat särbos

I Sverige har vi ett särboförhållande mellan kyrkan och staten. Kyrkan har fortfarande huvudansvar för begravningar. Kyrkorna är ett gemensamt kulturarv och erhåller statligt kulturstöd för förvaltning, i dag får Gotland mest pengar. Men vilka ceremonier som ska utföras i kyrkorummet bestämmer kyrkan själv.

Teologisk utbildning skattefinansieras. Bra tycker jag, men om själva yrket till präst ska skattefinansieras så borde rimligen alla religiösa yrkesutövare skattefinansieras, rabbiner, imamer etcetera, eller ingen?

Jag tycker att det är viktigt att diskutera historia och vad som är relevant i dagens samhälle. Vi är en del av vårt kulturarv där den protestantiska kyrkan har haft ett stort inflytande över statsskick. I Sverige får i dag kvinnor bli präster och biskopar efter hårt jämställdhetsarbete inom kyrkan. Den kampen pågår nu i bland annat England. Vi behöver lära mer om vårt kulturarv för att kunna förstå vad som händer i vår samtid. Och hur många vet något om den tid som fanns före kyrkor och moskéer. Betänk också att för tusen år sedan levde många kvinnor i Sverige mer jämställt än vad kvinnor i Iran eller Afghanistan gör i dag. I det gamla Mesopotamien tros skrivkonsten ha utvecklats, vad hände sedan och varför?

Fotnoter

1. FN:s konvention att eliminera all diskriminering mot kvinnor CEDAW finns på: www.kvinno-konventionen.se
2. Enligt Strömbergs Stora Syno-nymordbok kan ordet sekulariserad ersättas med orden: förvärldsligad; avkristnad; avkyrkligad; timlig; världslig; profan; indragen från kyrkan.
3. FN:s konvention om mänskliga rättigheter: www.mänskligarättigheter.gov.se
4. En fundamentalist är någon som går till fundamentet, till det primära. Används oftast för att beskriva dem som tolkar bibeln och koranen bokstavstroget.
5. Enligt Ströberg: Stereotyp är klichéartad; gjuten i samma form; stelnad; enformig.
6. Strömberg igen: Patriarkat ett fadersvälde; grand old man; faderlig härskare.
7. FN:s Barnkonvention om Barnets Rätt kan du läsa på www.rb/se/sv/barnkonventionen

www.gronakvinnor.se