Ursprungligen publicerad i Miljömagasinet 8, 29 februari 2008

Nytt larm om störd fortplantning hos djur

Det senaste larmet gäller älgar på Öland. Varannan älgko bar på döda foster vid en undersökning. Andra oförklarade dödsfall har drabbat bland annat sjöfåglar och vildsvin.

Enligt en undersökning från Statens Veterinärmedicinska Anstalt, SVA, bar sex av tolv undersökta älgkor från Öland på döda foster. Detta oroar nu såväl jägare som forskare.

Älgen är en allsidig växtätare och är därför en bra indikator för miljögifter i skogen, skriver Svenska Dagbladet den 24 februari.

Undersökningen av de öländska älgarna gjordes efter att de öländska jägarna noterat att allt färre kalvar föds. Under älgjakten hösten 2007 plockades livmoder, äggstockar och mjälte ur varje skjutet hondjur och skickades till SVA. I förra veckan presenterades de oroande resultaten som visade att 50 procent bar på döda foster.

Sjukdom eller inavel

När det gäller möjliga orsaker spekuleras det i fästingfeber eller inavel. Alla älgar utom en kalv som sköts bar på antikroppar mot fästingfeber.

Torsten Mörner, ordförande för Svenska Jägarförbundet, tycker att det är oroväckande att så många döda foster påträffas.

- Undersökningen utvidgas i höst även till älgar från andra delar av Sverige för att se om det även där påträffas onormalt många döda foster. Resultatet beräknas vara klart i december 2008, säger han.

Andra arter drabbade

Oroväckande är att reproduktionsproblem i det ekologiska systemet inte bara observerats hos älgarna på Öland utan drabbar även andra arter sedan några år tillbaka. Exempelvis har Le Carlsson från Ronneby sedan början av 2000-talet slagit larm om dels en oroväckande sjöfågeldöd, totalt har han hittat 18 000 döda sjöfåglar i Blekinge skärgård, och dels att sjöfåglarna, liksom älgarna på Öland, har problem med att reproducera sig.

Han har observerat att knölsvanarna har fått förändrat beteende och får färre ungar. År 2006 observerade han 25 knölsvanbon på ögruppen Gruarna. Det blev endast ungar hos två av de 25 paren. Dessutom häckar svanarna nu i kolonier, vilket inte är normalt.

- Tidigare såg man mycket mink i ytterskärgården, men senast jag såg spår av mink var 2003. Det är uppseendeväckande att inga minkar ses, säger han.

Le Carlsson berättar även om en trafikskadad vildsvinssugga som också hade döda foster i magen.