Ursprungligen publicerad på Insänt i Miljömagasinet 40, 2 oktober 2015

Vattenfall vs Brunkol

Vattenfalls tyska kolkraftverk Vattenfall-0354
(Foto: Vattenfall-0354 / Flickr CC BY 2.0)

Vattenfall har en märklig hundraårig historia. Först som en myndighet med uppgift att bygga ut den stolta svenska vattenkraften. Sedan som en motor för att göra Sverige till det kärnkraftstätaste landet i världen. Och nu som den största exploatören av tysk smutsig brunkol.

2014 kom 48 procent av Vattenfalls elproduktion från fossila bränslen (främst tyskt brunkol), 29 procent från kärnkraft, 20 procent från vattenkraft, 2 procent från vind och 1 procent från biomassa.

Samtidigt är ägarens (statens) direktiv att omvandla till en mer hållbar energiportfölj. Självklart måste Vattenfall göra sig av med den extremt ohållbara brunkolsanvändningen. Traditionellt affärsmässigt ska den säljas. Klimatansvarigt ska den avvecklas.

Att sälja en brunkolsverksamhet som snart kommer att tvingas hamna i malpåse är ingen bra affär samtidigt som det också signalerar en klimatmässig ansvarslöshet. Ägaren har inte lyckats komma överens om några tydliga direktiv. Vi vill därför hjälpa både ägaren och bolaget på traven.

Utarbeta en plan för markanvändningen i brunkolsområdena efter en avveckling av gruvverksamheten. Gör detta i samråd med den förnybart intresserade lokalbefolkningen och den energiomställningsintresserade tyska regeringen. En försäljning av marken med framtidsutsikter blir en vinst för både Vattenfall och klimatet.

Vill du kommentera den här texten? Skicka ditt svar till:
insant@miljomagasinet.se

Share

Kontakt: Miljömagasinet, Skånegatan 93 - Box 11 203, 100 61 Stockholm
Tel 08-640 82 80 - Fax 08-640 40 67 - e-post: redaktionen@miljomagasinet.se